ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ

Αποφάσεις Δικαστικής Επιτροπής ΣΤΟΚ ημερομηνίας 09 Φεβρουαρίου 2022

dikastirio copy 1

Εκδικάστηκαν την Τετάρτη 09.02.2022 από τη Δικαστική Επιτροπή της ΣΤΟΚ, οι παραπομπές από το Διοικητικό Συμβούλιο της ΣΤΟΚ:

• Tου Σωματείου ΑΔΩΝΙΣ Ιδαλίου, γιατί στον αγώνα ΟΛΥΜΠΟΣ Ξυλοφάγου – ΑΔΩΝΙΣ Ιδαλίου (α΄ όμιλος) στις 29.01.2022, το Σωματείο δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 154/2021-2022 ημερομηνίας 06.08.2021, και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο Φύλλο Αγώνα άτομο που δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet, κατά παράβαση των Κανονισμών της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Για το Comet η Δικαστική Επιτροπή τα έχει πει πολλές φορές στη φετινή ποδοσφαιρική περίοδο και προέτρεψε τα Σωματεία να είναι πολύ προσεκτικά στις καταχωρήσεις και συμπληρώσεις του Φύλλου Αγώνα.

Κάποια Σωματεία είναι ακόμα απρόσεκτα, αλλά δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Το Σωματείο απολογήθηκε για τη συμπεριφορά αυτή με επιστολή του ημερομηνίας 07/02/2022.

Επιβάλλεται πρόστιμο €100,00.

• Του Σωματείου ΑΤΛΑΣ Αγλαντζιάς, γιατί στον αγώνα ΑΤΛΑΣ Αγλαντζιάς – ΟΡΦΕΑΣ Λευκωσίας (α΄ όμιλος) στις 29.01.2022, υπήρξε μεταφορά και πυροδότηση (στην κερκίδα)  και ρίψη επικίνδυνων αντικειμένων (καπνογόνων) μετά το τέλος του αγώνα στον αγωνιστικό χώρο και ρίψη αντικειμένου εντός του αγωνιστικού χώρου προς το μέρος του διαιτητή κατά τη διάρκεια τους αγώνα (36΄ λεπτό – χάρτινο ποτήρι με παγάκια), κατά παράβαση των άρθρων 25, 34 και 35 του Κεφαλαίου ΧV και των άρθρων 8 και 10 του Κεφαλαίου ΧΙV της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Στην περασμένη συνεδρία της Δικαστικής Επιτροπής το Σωματείο ΑΤΛΑΣ κρίθηκε επιεικώς και καταδικάστηκε σε €150,00 πρόστιμο για το άναμα 6 πυρσών στην κερκίδα.

Η καταγγελία σήμερα αφορά το άναμα 15-20 καπνογόνων στην κερκίδα μετά τη λήξη του αγώνα και 2 από αυτά ρίχτηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Η δικαιολογία του Σωματείου που αναφέρεται σε επιστολή του ημερομηνίας 02/02/2022, ότι ρωτήθηκε ο Παρατηρητής για το άναμα των καπνογόνων και ενέκρινε το αίτημα αυτό, κρίθηκε από τη Δικαστική Επιτροπή ως ανυπόστατη, με την απλή λογική ότι, εάν ο Παρατηρητής ενέκρινε το αίτημα γιατί προέβηκε σε καταγγελία του Σωματείου; Αυτό γράφει και ο Παρατηρητής του αγώνα σε επεξηγηματική επιστολή του προς τη Δικαστική Επιτροπή.

Επίσης στο 36’ ρίχτηκε προς το μέρος του Διαιτητή χάρτινο ποτήρι με παγάκια εντός του αγωνιστικού χώρου «από την κερκίδα του ΑΤΛΑ», όπως αναφέρεται στην Έκθεση του Παρατηρητή. Η υπογράμμιση γίνεται γιατί το Σωματείο στην πιο πάνω επιστολή του προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα και αναφέρει «την εξυπνάδα» ότι «…δεν διευκρινίζεται από ποια κερκίδα έπεσε…»

Επιβάλλεται ποινή προστίμου €400,00.

Σε πιθανή μελλοντική επανάληψη παρόμοιας συμπεριφοράς η Δικαστική Επιτροπή θα λάβει πιο δραστικά μέτρα μη αποκλεισμένου και του αποκλεισμού της έδρας του Σωματείου.

• Του Σωματείου ΠΡΟΟΔΟΣ Καϊμακλίου, γιατί στον αγώνα ΠΡΟΟΔΟΣ Καϊμακλίου – ΚΕΔΡΟΣ Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας (β΄ όμιλος) στις 29.01.2022, υπήρξε μεταφορά, πυροδότηση και ρίψη επικίνδυνων αντικειμένων (κροτίδες στο 85΄ λεπτό του αγώνα) στον αγωνιστικό χώρο, κατά παράβαση των άρθρων 25, 34 και 35 του Κεφαλαίου ΧV και των άρθρων 8 και 10 του Κεφαλαίου ΧΙV της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Το Σωματείο με επιστολή του ημερομηνίας 01/02/2022 απολογείται για τη συμπεριφορά των οπαδών του και η απολογία αυτή γίνεται αποδεκτή από την Δικαστική Επιτροπή ως ειλικρινής.

Το επιβαρυντικό για το Σωματείο γεγονός είναι ότι η ρίψη έγινε εντός αγωνιστικού χώρου

Επιβάλλεται πρόστιμο €175,00.

• Του Γυμνασίαρχου κου Κυριάκου Παύλου του Σωματείου ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα, γιατί στον αγώνα ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα – ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ F.C. (β΄ όμιλος) στις 30.01.2022, υπήρξε από μέρους του πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων του και αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς τους διαιτητές του αγώνα, μετά το τέλος του αγώνα (αποκάλεσε το διαιτητή παλιόπαιδο και εμπόδιζε τους διαιτητές να εισέλθουν στα αποδυτήρια, γεγονός που προκάλεσε την παρέμβαση της αστυνομίας για να επιτραπεί η είσοδος των διαιτητών στα αποδυτήρια), κατά παράβαση του άρθρου 28 του Κεφαλαίου ΧΙΙ, των άρθρων 36 και 37 του Κεφαλαίου ΧV και των άρθρων 9 και 10 του Κεφαλαίου ΧΙV της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Ο γυμνασίαρχος σε κάθε αγώνα είναι υπεύθυνος για την τήρηση της τάξης εντός του περιφραγμένου χώρου και πρέπει να είναι ο καλύτερος βοηθός και συμπαραστάτης της διαιτητικής ομάδας.

Ο κ. Παύλου επέδειξε ανάρμοστη διαγωγή και εντελώς αντίθετη με τα καθήκοντά του και χρειάστηκε παρέμβαση της Αστυνομίας για αποκατάσταση της τάξης ένεκα της συμπεριφοράς του.

Την περίοδο 2016-2017 τιμωρήθηκε για παρόμοια, αλλά πιο ήπια συμπεριφορά, με 3 μήνες αποκλεισμό και €75,00 πρόστιμο.

Ο κ. Παύλου δεν απέστειλε οποιαδήποτε απολογία.

Επιβάλλεται ποινή αποκλεισμού 6 μηνών και €300,00 πρόστιμο.

• Του Τραυματιοφορέα του Σωματείου ΟΡΦΕΑ Λευκωσίας , κου Ιωάννου Σωτήρη με Α.Μ. 229549, που αποβλήθηκε από το διαιτητή στο 90+2΄ λεπτό λόγω ανεπαρκής συμπεριφοράς στον πάγκο, στον αγώνα ΟΡΦΕΑΣ Λευκωσίας – ΑΣΠΙΣ Πύλας (α΄ όμιλος) στις 22.01.2022, κατά παράβαση των Κανονισμών της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Ο κ. Ιωάννου έχει 2 προηγούμενα:

α)         Περίοδος 2018-2019. Έντονες διαμαρτυρίες.

3 μήνες αποκλεισμό και €300,00 πρόστιμο.

β)         Περίοδος 2019-2020. Αντιαθλητική συμπεριφορά.

3 αγωνιστικές και €100,00 πρόστιμο.

Δεν απέστειλε οποιαδήποτε απολογία.

Επιβάλλεται ποινή αποκλεισμού 4 μηνών και €250,00 πρόστιμο πέραν του αυτόματου αποκλεισμού.

• Του κου Αντρέα Βονιάτη με Α.Μ. 27881, που καταγράφεται ως Λοιπό Προσωπικό του Σωματείου ΑΤΛΑΣ Αγλαντζιάς, γιατί στον αγώνα ΑΤΛΑΣ Αγλαντζιάς – ΟΡΦΕΑΣ Λευκωσίας (α΄ όμιλος) στις 29.01.2022, αποβλήθηκε από το διαιτητή στο 35΄ λεπτό για ανεπαρκή συμπεριφορά στον πάγκο της ομάδας, κατά παράβαση των Κανονισμών της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Ο κ. Βωνιάτης απέστειλε απολογητική επιστολή ημερομηνίας 31/01/2022 για τη συμπεριφορά του.

• Του ποδοσφαιριστή του Σωματείου ΠΡΟΟΔΟΣ Καϊμακλίου, Μηνά Μιχαηλίδη με Α.Μ. ΚΟΠ 38585, γιατί στον αγώνα ΠΡΟΟΔΟΣ Καϊμακλίου – ΚΕΔΡΟΣ Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας (β΄ όμιλος) στις 29.01.2022, αποβλήθηκε από το διαιτητή στο 85΄ λεπτό γιατί χρησιμοποίησε επιθετική, υβριστική ή προσβλητική γλώσσα και/ή χειρονομίες (Ζήτησε φάουλ υπέρ του, που δεν δόθηκε γιατί ο αμυντικός σωστά και καθαρά έπαιξε τη μπάλα, και στη συνέχεια της φάσης, μετά από 3-4 δευτερόλεπτα, έβαλε τρικλοποδιά στο διαιτητή.  Μετά την υπόδειξη της κόκκινης κάρτας, προσπάθησε να επιτεθεί στο διαιτητή πολλές φορές, αλλά οι συμπαίκτες του τον κρατούσαν έντονα.), κατά παράβαση των Κανονισμών της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.

Με βάση τα άρθρα 21 και 22 του ΚΕΦ XV της Προκήρυξης η αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον διαιτητή τιμωρείται τουλάχιστον με 4 αγωνιστικές επιπλέον του αυτόματου αποκλεισμού και με πρόστιμο και η επίθεση εναντίον του διαιτητή με τουλάχιστον 6 μήνες αποκλεισμό και με πρόστιμο.

Η συμπεριφορά του εν λόγω ποδοσφαιριστή βρίσκεται στο μεταίχμιο της εφαρμογής των 2 προνοιών της Προκήρυξης.

Μετά και την ειλικρινή απολογία του ποδοσφαιριστή με επιστολή του ημερομηνίας 01/02/2022, την οποία η Δικαστική Επιτροπή αποδέχεται, η Δικαστική Επιτροπή αποφάσισε να εντάξει τη συμπεριφορά του ποδοσφαιριστή στην αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον διαιτητή σε ακραία όμως όρια.

Επιβάλλεται επιεικώς ποινή αποκλεισμού 6 αγωνιστικών και €250,00 πρόστιμο πέραν του αυτόματου αποκλεισμού.

• Του ποδοσφαιριστή του Σωματείου ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα, Γιώργου Παύλου με Α.Μ. ΚΟΠ 46127, γιατί στον αγώνα ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα – ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ F.C. (β΄ όμιλος) στις 30.01.2022, αποβλήθηκε από το διαιτητή στο 69΄ λεπτό για στέρηση καθαρής ευκαιρίας επίτευξης τέρματος, τέρμα το οποίο τιμωρήθηκε με ελεύθερο κτύπημα ή πέναλτυ (η παράβαση έγινε ένα μέτρο έξω από τη μεγάλη περιοχή και καταλογίστηκε φάουλ), κατά παράβαση των Κανονισμών της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης» 2021 – 2022.